Моряк Украины (moryakukrainy) wrote,
Моряк Украины
moryakukrainy

Науковці пропонують використовувати медуз як добриво

За дослідженням науковців Токійського університету, знесолені та висушені залишки медуз ' дуже ефективне органічне добриво.
Воно не лише підвищує вміст поживних речовин у грунті, але й пригнічує ріст бур’янів, пише газета Експрес. Такий висновок вчені зробили, коли почали використовувати новацію на рисових полях. Звідки виникла така ідея? Щоб досягти більших врожаїв у вирощуванні рису, японські аграрії традиційно застосовували велику кількість синтетичних добрив та пестицидів. Науковці шукали цьому альтернативу. І знайшли її: добрива з медуз, яких в тихоокеанській країні не бракує, — це своєрідне "два в одному". Поле завдяки цьому насичується азотом, одночасно пригнічується ріст бур'янів.

Як сировину японці застосовують медуз аурелій. Це один з найпоширеніших і в Чорному, і в Азовському морях видів. Тож, можливо, і українським аграріям є сенс взяти на озброєння досвід японських колег?

— Подібна технологія нам добре відома, — каже Леонід Ізергін, директор Інституту рибного господарства та екології моря. — Ще наприкінці 70-х — на початку 80-х років минулого століття у нашому інституті проводилися дослідження використання медуз як добрива.

Технологія ця нескладна. Безпосередньо на судні медузи розбивалися на дрібні шматочки, які потім подавалися у трюм. Після цього ця маса закачувалася в звичайні поливні машини й потім розкидалася на поля перед посівом. Масу вносили на ріллю поверхнево, а зверху — шар грунту. Через три доби проводили посів озимої пшениці.

— У чому полягає ефективність цієї технології?

— До складу рідкої маси з медуз входять цінні органічні й біологічно активні речовини (загалом 17 найважливіших амінокислот, зокрема білки, азот, фосфор тощо), які є основними елементами біогенного живлення рослин, стимулюють їх розвиток, сприяють більшій врожайності.

— Добриво з медузи містить високу концентрацію органічної речовини, яка відіграє важливу роль у поліпшенні фізичної структури грунту, — каже Євген Скрильник, завідувач лабораторії ННЦ "Інститут грунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського". — Важливо й те, що медузи добре "витягують" із землі радіонукліди, важкі метали. Це актуально і для Японії, що пережила аварію на АЕС, і для України. А ще маса з медуз добре утримує в грунті вологу, якої бракує у південних областях.

Та медузи мають ще один, надзвичайно важливий для грунту складник — йод. Відомо, що проблема йододефіциту актуальна для багатьох областей України, зокрема й аграрних Житомирської, Кіровоградської, Вінницької, Полтавської, Дніпропетровської.

https://expres.online
Tags: Медузы, Сельское хозяйство
Subscribe

Posts from This Journal “Медузы” Tag

Comments for this post were disabled by the author