Моряк Украины (moryakukrainy) wrote,
Моряк Украины
moryakukrainy

139 років тому вперше виникла ідея поділити Землю на 24 часові пояси

1879 року інженер та винахідник Сенфорд Флемінг запропонував поділити Землю на 24 часові пояси. До ХIХ сторіччя існував так званий місцевий час, коли годинники треба було переводити, подорожуючи із одного міста до наступного, виникала плутанина, збої в графіках залізничного руху. Аж поки врешті не знайшли винахід.
Більше про часові пояси розповідає газеті Експрес Анатолій Відьмаченко, завідувач відділу фізики тіл Сонячної системи Головної астрономічної обсерваторії НАНУ. -- Повний оберт на 360 градусів навколо своєї осі Земля робить за добу, тобто за 24 години, -- каже науковець. -- За одну годину планета обертається на 15 градусів. Тому й місцевий час різнитиметься на одну годину в пунктах, що віддалені один від одного на 15 градусів довготи. І на чотири хвилини -- ті, що віддалені на один градус...


Уявіть, якби не часові пояси -- з кожним градусом довготи стрілки годинника потрібно було б переводити назад або вперед на чотири хвилини! -- Звідки починають відлік часових поясів?

-- Пояс із Гринвіцьким меридіаном у Великобританії має довготу 0 градусів. Тому його вважають початковим або нульовим. Іншим часовим поясам у напрямку від нульового поясу на схід присвоєно номери перший, другий і так аж до 23-го. Час нульового поясу називають західноєвропейським, першого -- середньоєвропейським, а другого -- східноєвропейським. Більшість країн Європи входять до першого поясу. Він проходить через центральну смугу Європи та Африки. Але такі держави, як Фінляндія, Латвія, Естонія, Литва і навіть Єгипет, -- це другий часовий пояс.

-- А в якому поясі розташована Україна? -- Більша частина нашої території -- в тому ж другому. Хоча в крайніх західних і східних пунктах України місцевий час відрізняється від поясного більш як на півгодини. Загалом територія нашої держави охоплює три часові пояси. Втім для зручності запроваджено єдиний для всіх регіонів поясний час -- другий. До речі, його середній меридіан проходить майже через Київ. Тому його і називають київським.
За цим часом курсують поїзди, літаки, автобуси і т.д. Цікаво, що, скажімо, США розташовані в 11 часових поясах, а Франція -- аж у 12!


expres.ua
Tags: Астрономия, Время
Subscribe

Posts from This Journal “Время” Tag

Comments for this post were disabled by the author